Dziś porada dla osób, które chcą kupić do domu choinkę w doniczce lub ciętą.
Specjalnie dla Was, napisaliśmy krótki artykuł o ich utrzymaniu.
Dowiecie się z niego dlaczego korzenie się ścina, i co zrobić żeby Wasza choinka przetrwała święta w domu, a później przyjęła się w waszym ogrodzie!
Miłej lektury ?
Zaczniemy od początku, czyli od wsadzenia rośliny do doniczki.
Każda choinka, nawet ta, wsadzona dużo wcześniej do doniczki i przekorzeniona może mieć ścięte korzenie. Zaskoczeni?
Po co przycina się korzenie i z czego to wynika? Rośliny takie jak świerk tworzą dwa rodzaje korzeni: palowe i wiązkowe. Korzenie palowe (grube i długie) są one odpowiedzialne za stanie stabilne rośliny w glebie, a korzenie wiązkowe (małe, chude, włoskowe) są odpowiedzialne za pobór wody.
Do doniczek ścina się korzenie palowe i to dla roślin dużego znaczenia nie ma, o ile jest to zrobione dobrze przez fachowca. Oczywiście mówimy tu o choinkach wysokości do 1,80 m. maksymalnie.
Dla większych okazów znaczenie to ma ogromne! Czyli im większa choinka tym mniejsze prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny.
Nie wolno ścinać korzeni wiązkowych. Jeśli ogrodnik sadzi umiejętnie roślinę do doniczki, a osoba kupująca posłucha jego wskazówek roślina będzie żyła i można ją wysadzić do gruntu na stałe.
WIELE jednak zależy od Was! Poniżej kilka bardzo ważnych wskazówek.
- Przed wniesieniem rośliny do domu PRZED ŚWIĘTAMI należy ją zahartować. Tzn. Nie wsadzać od razu z zimna do domu, a potrzymać najlepiej kilka dni w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest wyższa niż na polu, ale nie tak wysoka jak w domu. (dotyczy to również choinek ciętych!).
- Temperatura w pokoju, w który znajduje się choinka nie powinna przekraczać 18 °C (jeśli to nie jest realne, najlepiej wieczorami ją umniejszać).
- Choinka nie może stać przy grzejniku.
- W pomieszczeniu, w którym jest roślina nie może być włączone podgrzewanie podłogowe.
- Należy podlewać choinkę. Nie może dojść do jej przesuszenia. Jak? Najlepiej codziennie po troszku do podstawka lub 1-2 razy w tygodniu obficie do podstawka i do doniczki. BEZ UŻYCIA NAWOZÓW!
- Po świętach, roślina powinna być wyniesiona do chłodniejszego miejsca. (Piwnica gdzie jest piec, i temperatura, cieplejsza niż w domu się nie sprawdza!) Nie zapomnij i wtedy jej podlewać! Powinna być tam minimum 2-3 tygodnie.
- Na zewnątrz choinka może być wyniesiona, gdy nie ma silnych mrozów. Najlepiej wybrać taki czas, gdzie minimum przez tydzień nie ma temperatury minusowej.
- Proszę unikać starć zwierząt z rośliną, które potrafią znacznie uszkodzić korę drzewa.
- Roślinę wsadza się do gruntu wiosną. Ziemia przy wsadzaniu powinna być specjalna dla roślin iglastych o odczynie kwaśnym.
- Przy wsadzeniu wymagany jest palik, by roślina w dni wietrzne się nie ruszała.
- W upalne lata roślinę należy podlewać, tak by nie doszło do jej przesuszenia. Pierwszy rok jest dla rośliny decydujący.
- Warto wiosną lub wczesnym latem zasilić roślinę w nawóz odpowiedni dla danej rośliny.
Jeśli zrobisz wszystko dokładnie tak jak napisane jest powyżej zwiększasz szanse na przyjęcie się choinki. Pamiętaj jednak, że choinki to rośliny, a okres świąteczny dla Nich, to ogromne wyzwanie. Może zdążyć się tak, że zrobisz wszystko co wypisane jest powyżej, a roślina i tak się nie przyjmie.
Opis ten możesz częściowo zastosować do choinek ciętych. Wydłużysz ich świeżość, a igły dużej się utrzymają jeśli zastosujesz punkty od 1 do 5.
Uwaga opis ten dotyczy głównie Świerków. Jodła Kaukaska jest bardzo wymagającym gatunkiem i znacznie ciężej jest sprawić by roślina się przyjęła.
Ps. Jeśli masz znajomych, którym co roku choinka się nie przyjmuje, lub chcesz się podzielić wiedzą będzie nam miło jeśli udostępnisz post.