Ogrodnik kontra choroby – Czyli z czym przychodzi walczyć w Naszym ogrodzie – Parch Jabłoni

Dziś o Parchu Jabłoni.

Dlaczego?

Badania donoszą, że zjadanie jabłka z zarodnikiem TEGO grzyba mają dla człowieka właściwości kancerogenne (czyli czynnik przyczyniający się, przez mutację materiału genetycznego, do rozwoju choroby nowotworowej.)

Niestety prawie każdy w swoim ogrodzie ma owoce porażone tym grzybem…

Trzeba uświadamiać wszystkich! Dlatego proszę o udostępnienie tego wpisu.

Parch Jabłoni

Jeśli przychodzicie do Nas z zapytaniem; co dolega moim owocom? To zazwyczaj, dajecie nam liście lub owoce porażone, tym właśnie grzybem. (Zdj.3)

Jak go rozpoznać?

Poniżej kilka najważniejszych i charakterystycznych cech:

  • Ciemnooliwkowe plamy występujące na liściach oraz owocach. Choć cała choroba występuje również na ogonkach liściowych, pędach, pąkach czy kwiatach. (zdj. 1)
  • Plamy te są zazwyczaj kuliste, różnej wielkości i rozpowszechnione nieregularnie (czasami są połączone).
  • Często, porażone zawiązki we wczesnej fazie opadają.
  • Na owocach, które zarażają się w momencie kiedy są już większe, często powstają spękania razem z charakterystycznymi strupowatymi plamami.
  • Czasami parch występuje dopiero w późniejszym etapie kiedy pozbieracie swoje jabłka i schowacie je, do wilgotnej piwnicy. Wtedy plamy te są bardziej czarne i również rozpowszechnione po całym owocu.
  • Praktycznie na każdej części rośliny parch ma charakterystyczny CIEMNOOLIWKOWY kolor. ❗️
  • Grzyb ten zimuje na opadniętych liściach pod drzewem, więc jeśli kiedykolwiek mieliście porażone owoce, jest OGROMNE prawdopodobieństwo, że znowu sytuacja się powtórzy.
  • Co ma wpływ na wysiew zarodników tego grzyba? Temperatura, wilgotność i natężenie światła. ☀️
  • Kiedy następuje pierwszy wysiew tej choroby? Już w fazie zielonego pąka. Największy jednak jest podczas kwitnienia, kiedy pąk jest różowy oraz podczas pełnego kwitnienia. Co to oznacza? Że grzyb ten powoduje: Znaczne obniżenie plonowania, obniża atrakcyjność owocu, osłabia drzewo, a porażone owoce nie nadają się do dłuższego przechowania.

Co możemy zrobić aby nie dopuścić do zachorowania naszego drzewa? ?

Poniżej kilka metod zwalczania chemicznego i ekologicznego. ?

Metody chemiczne:

  1. Oprysk 5% roztworem mocznika na jesień.
  2. Stosowanie miedzianu 50 WP jest to środek grzybobójczy do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. 15 g miedzianu na 5-7,5 litra wody.
  3. Zastosowanie kaptanu – środek ten powinno stosować się zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub
    w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby od fazy zielonego pąka kwiatowego
    do fazy gdy owoc osiąga połowę swojej wielkości.
    Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni, maksymalnie 4 razy w roku.

Stosowanie przez ogrodnika amatora środków chemicznych niesie za sobą ryzyko. Dlatego dawkowanie i sposób użycie powinien być dokładnie wytłumaczony przez osobę wyszkoloną w sklepie. ‼️‼️

Metody ekologiczne: Pamiętaj, że jeśli zadbasz o zdrową glebę pełną składników pokarmowych twoje drzewo będzie silniejsze i bardziej odporne na zachorowania (to tak tytułem wstępu).

✅✅✅Jeśli chodzi o ekologiczne zwalczanie:✅✅✅

  1. Mechaniczne usuwanie zarażonych liści z drzew.
  2. Grabienie opadłych liści. (niestety zarodniki grzyba mogą przelecieć nawet kilkaset metrów co zmniejsza skuteczność metod podanych w punkcie 1 i 2).
  3. Rozpowszechnienie grzybów antagonistycznych tzn. rozmieszczanie na liściach waszych drzew grzybów Athelia bombacina i Chaetomium globosum. Ich zastosowanie zmniejsza występowanie parcha nawet o 80%.
  4. Wybieranie odmian odpornych na PARCHA JABŁONI tak kochani są takie. Np. Rubinola, Topaz czy Florina. Więcej na ich temat przeczytacie tu: http://gospodarstwodudek.pl/kategoria-produktu/drzewka-owocowe/jablonie/
  5. Stosowanie preparatu Witalny Ogród – zdrowa roślina à dudek1.probiotics.pl
  6. Niektóre zabiegi agrotechniczne mogą również odegrać dużą rolę w zwalczaniu parcha jabłoni. Należy do nich przede wszystkim prześwietlanie koron.
  7. W nasadzeniach unikamy odmian, które są bardzo wrażliwe na tą chorobę np. Lobo, McInthos, Gloster i inne.

………………………………………………………………………………………………………..

Poprzednim razem opisywaliśmy Bawełnicę korkową. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej zapraszam do poczytania na naszego nowego bloga: https://ogrodnik.info/ogrodnik-kontra-choroby-czyli-z-czym-przychodzi-walczyc-w-naszym-ogrodzie-bawelnica-korowka/

……………………………………………………………………………………………………………

Źródła:

  1. Wiedza własna.
  2. Mike’a McGratha „Ogród Ekologiczny”, wyd. KDC, Warszawa 2007.
  3. Marek Grabowski „Choroby drzew owocowych”, wyd. Plantpress, Kraków 2014.
  4. Probiotics „Poradnik dobrych praktyk”, Bratuszyn, Warszawa 2017.
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Parch_jab%C5%82oni