Dziś o Parchu Jabłoni.
Dlaczego?
Badania donoszą, że zjadanie jabłka z zarodnikiem TEGO grzyba mają dla człowieka właściwości kancerogenne (czyli czynnik przyczyniający się, przez mutację materiału genetycznego, do rozwoju choroby nowotworowej.)
Niestety prawie każdy w swoim ogrodzie ma owoce porażone tym grzybem…
Trzeba uświadamiać wszystkich! Dlatego proszę o udostępnienie tego wpisu.
❌❌❌Parch Jabłoni❌❌❌
Jeśli przychodzicie do Nas z zapytaniem; co dolega moim owocom? To zazwyczaj, dajecie nam liście lub owoce porażone, tym właśnie grzybem. (Zdj.3)
Jak go rozpoznać?
Poniżej kilka najważniejszych i charakterystycznych cech:
- Ciemnooliwkowe plamy występujące na liściach oraz owocach. Choć cała choroba występuje również na ogonkach liściowych, pędach, pąkach czy kwiatach. (zdj. 1)
- Plamy te są zazwyczaj kuliste, różnej wielkości i rozpowszechnione nieregularnie (czasami są połączone).
- Często, porażone zawiązki we wczesnej fazie opadają.
- Na owocach, które zarażają się w momencie kiedy są już większe, często powstają spękania razem z charakterystycznymi strupowatymi plamami.
- Czasami parch występuje dopiero w późniejszym etapie kiedy pozbieracie swoje jabłka i schowacie je, do wilgotnej piwnicy. Wtedy plamy te są bardziej czarne i również rozpowszechnione po całym owocu.
- Praktycznie na każdej części rośliny parch ma charakterystyczny CIEMNOOLIWKOWY kolor. ❗️
- Grzyb ten zimuje na opadniętych liściach pod drzewem, więc jeśli kiedykolwiek mieliście porażone owoce, jest OGROMNE prawdopodobieństwo, że znowu sytuacja się powtórzy.
- Co ma wpływ na wysiew zarodników tego grzyba? Temperatura, wilgotność i natężenie światła. ☀️
- Kiedy następuje pierwszy wysiew tej choroby? Już w fazie zielonego pąka. Największy jednak jest podczas kwitnienia, kiedy pąk jest różowy oraz podczas pełnego kwitnienia. Co to oznacza? Że grzyb ten powoduje: Znaczne obniżenie plonowania, obniża atrakcyjność owocu, osłabia drzewo, a porażone owoce nie nadają się do dłuższego przechowania.
Co możemy zrobić aby nie dopuścić do zachorowania naszego drzewa? ?
Poniżej kilka metod zwalczania chemicznego i ekologicznego. ?
Metody chemiczne:
- Oprysk 5% roztworem mocznika na jesień.
- Stosowanie miedzianu 50 WP jest to środek grzybobójczy do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. 15 g miedzianu na 5-7,5 litra wody.
- Zastosowanie kaptanu – środek ten powinno stosować się zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub
w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby od fazy zielonego pąka kwiatowego
do fazy gdy owoc osiąga połowę swojej wielkości.
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni, maksymalnie 4 razy w roku.
Stosowanie przez ogrodnika amatora środków chemicznych niesie za sobą ryzyko. Dlatego dawkowanie i sposób użycie powinien być dokładnie wytłumaczony przez osobę wyszkoloną w sklepie. ‼️‼️
Metody ekologiczne: Pamiętaj, że jeśli zadbasz o zdrową glebę pełną składników pokarmowych twoje drzewo będzie silniejsze i bardziej odporne na zachorowania (to tak tytułem wstępu).
✅✅✅Jeśli chodzi o ekologiczne zwalczanie:✅✅✅
- Mechaniczne usuwanie zarażonych liści z drzew.
- Grabienie opadłych liści. (niestety zarodniki grzyba mogą przelecieć nawet kilkaset metrów co zmniejsza skuteczność metod podanych w punkcie 1 i 2).
- Rozpowszechnienie grzybów antagonistycznych tzn. rozmieszczanie na liściach waszych drzew grzybów Athelia bombacina i Chaetomium globosum. Ich zastosowanie zmniejsza występowanie parcha nawet o 80%.
- Wybieranie odmian odpornych na PARCHA JABŁONI tak kochani są takie. Np. Rubinola, Topaz czy Florina. Więcej na ich temat przeczytacie tu: http://gospodarstwodudek.pl/kategoria-produktu/drzewka-owocowe/jablonie/
- Stosowanie preparatu Witalny Ogród – zdrowa roślina à dudek1.probiotics.pl
- Niektóre zabiegi agrotechniczne mogą również odegrać dużą rolę w zwalczaniu parcha jabłoni. Należy do nich przede wszystkim prześwietlanie koron.
- W nasadzeniach unikamy odmian, które są bardzo wrażliwe na tą chorobę np. Lobo, McInthos, Gloster i inne.
………………………………………………………………………………………………………..
Poprzednim razem opisywaliśmy Bawełnicę korkową. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej zapraszam do poczytania na naszego nowego bloga: https://ogrodnik.info/ogrodnik-kontra-choroby-czyli-z-czym-przychodzi-walczyc-w-naszym-ogrodzie-bawelnica-korowka/
……………………………………………………………………………………………………………
Źródła:
- Wiedza własna.
- Mike’a McGratha „Ogród Ekologiczny”, wyd. KDC, Warszawa 2007.
- Marek Grabowski „Choroby drzew owocowych”, wyd. Plantpress, Kraków 2014.
- Probiotics „Poradnik dobrych praktyk”, Bratuszyn, Warszawa 2017.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Parch_jab%C5%82oni